Czy warto uczestniczyć w kursach samoobrony?
Przedsięwzięcie "Kurs Samoobrony dla Kobiet" Studium Sztuk Walk i Samoobrony Dju Su realizuje już od marca 2007 roku. Projekt realizowany jest przez członków stowarzyszenia miłośników sportów walki. Przeprowadzenie kolejnych edycji kursu jest możliwe dzięki ścisłej współpracy z Urzędem Miejskim w Gliwicach, Strażą Miejską oraz Centrum Ratownictwa Gliwice. Zajęcia realizowane są na terenie obiektu sportowego Zespołu Szkół Łączności w Gliwicach przy ul. Warszawskiej 35. Kadrę prowadzącą zajęcia stanowią instruktorzy posiadający stopnie mistrzowskie i mający wieloletnią praktykę w prowadzeniu zajęć sportowych w takich dyscyplina jak JUDO, KARATE, BOKS oraz sztuk walki jak KUNG-FU WUSHU, wspomagani przez funkcjonariuszy Policji - członków IPA Region Jastrzębie-Zdrój, realizujących szkolenia funkcjonariuszy z zakresu Taktyki i Technik Interwencyjnych stosowanych w Policji.
Projekt powstał z myślą o naszych Paniach, jako alternatywna metoda przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. W trakcie zajęć instruktorzy wskazują jak w miejscu publicznym, na ulicy, w pracy, w domu kobiety mogą przestać czuć się bezradnie i bezbronnie. Prowadzący zajęcia uczą jak należy reagować na przemoc. Dzięki czynnemu i systematycznemu udziałowi w zajęciach oraz zdobywanym umiejętnościom, uczestniczki zyskują poczucie własnej wartości i pewności siebie. Pozytywny wpływ na umiejętność rozwiązywania konfliktów, przełamywania stereotypów, obaw, pozbycie się poczucia winy oraz paraliżującego strachu mają również rozmowy przeprowadzane z ofiarami przemocy.
Nabory na tego typu zajęcia z uwagi na ograniczoną liczbę mogących w nich wziąć udział pań przebiegają bardzo szybko. Uwidacznia to, jak dużym zainteresowaniem cieszy się ten projekt.
W trakcie zajęć uczestniczki poznają metody nie tylko związane z uczeniem się technik samoobrony, ale przede wszystkim jak do ataku nie dopuścić. Kurs ten od innych różni się między innymi tym, że większe znaczenie przywiązuje się do nauki asertywności. Uczestniczki zajęć przekonują się, że nikt nie ma prawa naruszać ich granic, poznają je, uczą się także szanować granice innych ludzi. Przekonują się również jak ważna jest umiejętność rozwiązywania konfliktów, podtrzymywanie komunikacji, niezrywanie kontaktu, a tylko w ostateczności stosowanie poznanych technik obronnych wobec agresywnego napastnika.
Prowadzący zajęcia, na podstawie własnych obserwacji i znajomości dynamicznie zmieniających się agresywnych postaw napastników, dokonują modyfikacji technik stosowanych w realnej samoobronie. Proponowane rozwiązania pozwalają na zastosowanie ich w trakcie rzeczywistego zagrożenia, ponieważ są proste w opanowaniu również przez osoby o słabszej kondycji fizycznej.
Główne zasady przekazywane w trakcie zajęć to:
- Obserwuj atakującą osobę - czy nie przekracza twojej granicy poza którą nie czujesz się już komfortowo. Pamiętaj, że atak zwykle zaczyna się od przekroczenia tej linii.
- Dbaj o to abyś miała "jasno w głowie" i abyś była przytomna. Histeria, przerażenie powstają na skutek braku tlenu w mózgu. Zrób kilka mocnych wydechów, aby umożliwić dopływ tlenu i "rozjaśnić swój umysł".
- Strach albo wściekłość wytwarza w twoim ciele adrenalinę, która wpływa pozytywnie na przebieg zachowań obronnych tj.:
- jesteś w stanie precyzyjnie myśleć,
- zwiększa się twoja siła psychiczna.
- Oceniając sytuację, zadecyduj, co chcesz zrobić i zrób to zdecydowanie tu i teraz. Natychmiast coś zrób. Podejmując decyzję bazuj na tym, co się w danej chwili dzieje.
- Jeśli zdecydowałaś się walczyć, zastanów się, gdzie skierowana ma być siła i jaką broń masz do dyspozycji lub w zasięgu.
- Zaufaj swoim odczuciom, nawet jeśli nie ma obiektywnych oznak zagrożenia.
- W sytuacji bezpośredniego zagrożenia uderz natychmiast z całej siły. Nie przestawaj walczyć, dopóki konfrontacja nie zostanie zakończona. Podczas obrony użyj siły całego swojego ciała i umysłu.
- Wykorzystaj efekt zaskoczenia robiąc coś, czego napastnik się nie spodziewał. Jeśli stracisz możliwość zaskoczenia nagła zmiana ruchu pomaga w ponownym powstawaniu tego elementu. Jeśli czujesz, że technika nie działa, użyj natychmiast innej.
- Myślenie to energia - zobacz siebie jako zwyciężczynię. Nie wygrasz walki jeśli pomyślisz choć przez chwilę, że przegrasz. Zawsze masz szansę. Reaguj od razu, gdy tylko zostaniesz zaatakowana.
- Traktuj poważnie wszystkie sygnały i werbalne groźby. Robiąc tak nie masz nic do stracenia a do zyskania - owszem.
Na wstępie w tytule artykułu przewrotnie postawiono pytanie; "Czy warto uczestniczyć w kursach samoobrony?". Może właściwe pytanie powinno brzmieć: "Co dają takie kursy?". Spróbujmy odpowiedzieć na pytania dotyczące zalet i wad tego typu przedsięwzięć, a wnioski wyciągnijcie sami.
Zalety:
- Zdobywanie wiedzy z zakresu rozpoznawania i unikania zagrożeń.
- Nabieranie pewności siebie, kształtowanie cech wolicjonalnych.
- Przyswajanie nowych umiejętności i nawyków ruchowych.
- Wskazywanie miejsc w które należy uderzyć by uzyskać pożądany skutek.
- Nauka wykorzystania każdej rzeczy, która jest dostępna (w zasięgu ręki).
- Poznawanie metod przeciwdziałania agresji fizycznej (m.werbalna, m.ruchowa).
- Wskazanie metody pracy w celu podniesienia szybkości, siły, zwinności, wytrzymałości.
- Zwracanie uwagę na istotne aspekty walki obronnej tj. koordynacja ruchowa, równowaga, obserwacja napastnika.
- Wskazanie nam naszych ograniczeń i braków w "walce" obronnej.
Wady:
- Krótki czas trwania kursu (2 - 3 miesiące).
- Potrzeba regularnego powtarzania i ćwiczenia poznanych technik.
- Grupy ćwiczących są zbyt liczne (z uwagi na duże zainteresowanie).
- Pamiętać należy, iż źle pojmowana pewność siebie może Nas zgubić.
- Uczy, że w walce liczy się efekt końcowy nie moralność.
Instruktorzy prowadzący zajęcia to:
Marek Kropiwnicki - 3 Dan Kung Fu Wushu, 2 Dan Vo-Quyen, 1 Dan Judo, Instruktor TTI w Policji
Marek Kwolek - 1 Dan Kung Fu Wushu
Grzegorz Mucha - 2 Dan Kung Fu Wushu